جمعه 11 اسفند 1402 - 01 Mar 2024
کد خبر: 33933
تاریخ انتشار: 1402/08/01 10:56
رییس سازمان انرژی اتمی ایران:

پیشرفت اقتصاد در گرو توسعه معادن است

محمد اسلامی در جریان سفر به استان آذربایجان غربی و حضور در آیین عملیات اجرایی اکتشافات تکمیلی و معدن‌کاری در مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای این استان، اظهار کرد: یکی از قطب‌های ذخایر مواد پرتوزای مورد نیاز سازمان انرژی اتمی ایران از جمله اورانیوم، در شمال غرب کشور و در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: با مطالعات انجام گرفته طی سه سال گذشته، کار در قالب مشارکت با شرکت‌های داخلی انجام شد و با طی شدن مسیر؛ اکنون این پروژه در فاز اکتشاف تفصیلی قرار دارد و امروز عملیات اجرایی در مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای آذربایجان غربی در محدوده «دیلک وردی» را آغاز کردیم.

معاون رییس جمهور در این مراسم تصریح کرد: امروز علاوه بر آغاز عملیات در این محدوده معدنی و شروع برداشت از آن، طرح‌ریزی به منظور احداث مجتمع صنعتی در این منطقه انجام می‌شود تا بتوانیم فرآوری اورانیوم و عناصر همراه را انجام دهیم.

اسلامی با بیان اینکه برای انجام این پروژه سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است؛ گفت: نکته حایز اهمیت در این اتفاق، بومی بودن این فناوری و صنعت است، این میزان سرمایه‌گذاری با استفاده از ظرفیت‌های داخل انجام و منجر به احداث این پروژه می‌شود.

اسلامی افزود: احداث این پروژه موجب رونق اقتصادی برای منطقه و استان شده و هم سبب اشتغالزایی می‌شود. علاوه بر فراهم کردن بستر دانش فنی صنعت در این منطقه، نسبت به تربیت نیروی انسانی نیز اقدام خواهیم کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه این طرح با مشارکت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های داخلی انجام شده است، اظهار کرد: رونق و شکوفایی معادن در صدر سیاست‌های سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد، زیرا اقتصاد معدن همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و ایشان همواره تاکید دارند که بهره‌برداری از معادن می‌تواند بالاتر از نفت در اقتصاد ملی نقش داشته باشد؛ بنابراین رونق صنعت معدن در اولویت برنامه‌های صنعت هسته‌ای قرار دارد.

وی افزود: نکته مهم در برنامه‌ریزی سازمان انرژی اتمی ایران، توسعه اقتصاد محور در حوزه معادن است و ما نیز در این سازمان بر روی یک زنجیره ارزش کار کرده و در نهایت از خام‌فروشی جلوگیری می‌کنیم و مواد به صورت فرآوری شده، تولید و استفاده می‌شود. هدف ما اکتشاف، استخراج و فرآوری عناصر نادر خاکی و گرانبهاست، زیرا برای کشور و اقتصاد ملی راهبردی بوده و در فناوری‌های نوین دارای کاربرد‌های فراوان هستند.

 

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/3gkgnn