جمعه 11 اسفند 1402 - 01 Mar 2024
کد خبر: 34904
تاریخ انتشار: 1402/09/07 07:28

نقشه جدید اکتشاف معدنی

معاون برنامه‌‌‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در آخرین روز از نمایشگاه ایران‌‌‌متافو در یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران درخصوص عملکرد این سازمان پاسخ داد.
نقشه جدید اکتشاف معدنی

سمیه خلوصی معاون برنامه‌‌‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در پاسخ به خبرنگار دنیای اقتصاد که برنامه سازمان ایمیدرو در صنایع بالادست در زنجیره فولاد که طی سال‌‌‌های آتی که ممکن است با کمبود سنگ آهن روبه ‌رو شوند، چیست، عنوان کرد: اکتشاف نخستین حلقه در راستای شناسایی ذخایر معدنی است، از این رو تفاهم‌‌‌نامه‌‌‌ای با سازمان زمین‌‌‌شناسی داریم تا با همکاری این سازمان ۲۰۰‌هزار کیلومترمربع از مساحت کشور را اکتشاف کنیم. سازمان ایمیدرو برای افزایش توان حفاری در کشور، برنامه‌‌‌هایی را طی دو سه  سال گذشته مانند واردات تجهیزات حفاری، آموزش حفار، تهیه فهرست بهای اکتشافی انجام داده و هم‌‌‌اکنون ظرفیت حفاری کشور به یک حد قابل قبولی رسیده است. برنامه امسال رسیدن به ۵۰۰ متر حفاری است و در تلاش هستیم که به عدد یک میلیون حفاری طی سال‌‌‌های آینده برسیم.

رشد تولید فلزات اساسی

خلوصی در این نشست خبری عنوان کرد: ما هم‌‌‌اکنون در کشور در زمینه فلزات بیش از ۳۰ میلیون تن شمش فولاد، بیش از ۳۰۰‌هزار تن کاتد مس، بیش از ۳۰۰‌هزار تن در زنجیره سرب و روی و بیش از ۱۰ تن در زمینه شمش طلا تولید داریم. ظرفیت معدنی کشور در زمینه فلزات اساسی به‌‌‌گونه‌‌‌ای است که زنجیره‌‌‌های این فلزات به سطح قابل قبولی رسیده‌‌‌اند. در زنجیره فولاد در سال گذشته استخراج ۱۱۰ میلیون تن سنگ آهن تا ۳۰ میلیون تن شمش فولاد داشته‌‌‌ایم؛ بنابراین برگزاری نمایشگاهی این‌‌‌چنینی (ایران‌‌‌متافو) که تمامی این زنجیره در آن حضور داشته باشند، ضروری به نظر می‌‌‌رسد.

وی در ادامه با اشاره به رتبه تولید فولاد ایران عنوان کرد: در زمینه تولید فولاد ایران در خاورمیانه، رتبه نخست و در جهان رتبه دهم را به خود اختصاص داده است. امیدواریم که زنجیره تولید فولاد در کشور بتواند سهم خود را در تولید ناخالص داخلی افزایش دهد و همچنین به سمت تولیداتی با ارزش‌‌‌افزوده بالاتر گام بردارد.

گرانترین دوره فارکس رایگان شد " فرصت رو از دست نده"

رشد ۷ ماهه بخش‌‌‌های مختلف صنایع معدنی

معاون برنامه‌‌‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو در ادامه خاطرنشان کرد: براساس آمار ۷ماهه، ما در راستای تمام زنجیره فلزات اساسی رشد کرده‌‌‌ایم و حتی باوجود قطع برق در ۶ماهه نخست سال‌جاری که نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است، اما با توجه به برنامه‌‌‌ریزی مناسبی که در وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت انجام شد و فصل تعمیرات کارخانه به زمان قطعی برق موکول شد، این موضوع مدیریت شد، از این رو شرکت‌ها در زمانی که قطعی برق نداشتند، رکوردهایی را به ثبت رسانند که سبب رشد تولید در ۷ ماه نخست سال شده است؛ در این مدت تولید فولاد به بالای ۱۸ میلیون تن و کاتد مس به ۱۶۷‌هزار تن رسیده است. در زمینه مس در کنسانتره رشد تولید داشته‌‌‌ایم، اما در کاتد مس به دلایل مشکلات خطوط تولید، تولیدات این مدت تقریبا معادل مشابه سال قبل بوده است. در زمینه شمش فولاد یک درصد، در زمینه محصولات فولادی نزدیک به ۲‌درصد رشد داشته‌‌‌ایم و در تمام حلقه‌‌‌های فولاد از کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی به متناسب رشد تولید کرده‌‌‌ایم که در زمینه آهن اسفنجی بیش از ۵‌درصد رشد به ثبت رسانده‌‌‌ایم. برنامه ایمیدرو برای شرکت‌های بزرگ در ۶ماهه دوم این است که ۱۰‌درصد نسبت به ۶ماهه نخست رشد داشته باشند.

خلوصی با اشاره به برنامه‌‌‌هایی برای صنایع پایین‌‌‌دستی عنوان کرد: برای زنجیره‌‌‌هایی مانند فولاد و مس که به یک سطح قابل‌‌‌قبولی از تولید رسیده‌‌‌ایم، برنامه تکمیل زنجیره ارزش را داریم و در این راستا پروژه‌‌‌های بسیاری تعریف کرده‌‌‌ایم که در این راستا طرح‌‌‌های نورد گرم و سرد را در فولاد مبارکه ورق گالوانیزه، ورق الکتریکی تعریف کرده‌‌‌ایم، همچنین لوله‌‌‌های بدون درز جزو طرح‌‌‌های پایین‌‌‌دستی فولاد است که در سازمان تعریف شده و سایر نورد سردهایی که در برنامه هفتم تعریف شده‌‌‌اند.

اقدامات طلایی ایمیدرو

وی همچنین درباره برنامه‌‌‌های سازمان ایمیدرو درباره طلا عنوان کرد: با اکتشاف ذخایر جدید طلا، به محض اینکه به یک محدوده طلای با عیار مناسب می‌‌‌رسیم، عملیات بهره‌‌‌برداری با کمک بخش خصوصی را آغاز می‌‌‌کنیم. در زمینه توسعه صنایع پایین‌‌‌دست طلا نیز سازمان ایمیدرو کار گسترده‌‌‌ای در زمینه تراش سنگ‌‌‌های قیمتی و نیمه‌‌‌قیمتی در نقاط مختلف کشور انجام داده است که یکی از موارد مصرف آنها در جواهرات است که می‌تواند به توسعه پایین‌‌‌دست طلا کمک کند. پیش‌بینی ما این است که در پایان برنامه هفتم به عددی به میزان تقریبا ۲۰ تن طلا دست پیدا کنیم.  خلوصی در ادامه با اشاره به ارزش ذخایر جدیدی که اکتشاف شده‌‌‌اند، گفت: در زنجیره فلزات، از جمله طلا، سرب و روی، مس، سنگ‌‌‌‌آهن و حتی شورابه‌‌‌ها به ذخایری رسیده‌‌‌ایم که ارزش برجای آنها (بدون سرمایه‌گذاری مستقیم) حدود ۲۸ میلیارد دلار است. معاون برنامه‌‌‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو درباره عملکرد این سازمان در حوزه بهره‌‌‌وری تصریح کرد: یکی از رویکردهای سازمان ایمیدرو، موضوع بهره‌‌‌وری است. در برخی زنجیره‌‌‌های فلزات بیش از نیاز داخلی تولید داریم و حتی صادرات ما تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است. در بحث بهره‌‌‌وری موضوعاتی همچون کاهش مصرف آب و بازچرخانی آن، انرژی و بازیابی حرارت و استفاده از سنگ‌‌‌ آهن‌‌‌های کم‌‌‌عیار یا هماتیتی که به ذخایر عمر معادن سنگ آهن ما کمک می‌‌‌کنند، بسیار متمرکز شده‌‌‌ایم.

برنامه‌‌‌های فولاد سبز

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که برنامه ایمیدرو برای تولید فولاد سبز چیست، خاطرنشان کرد: با توجه به این موضوع که روش تولید فولاد ایران به روش احیای مستقیم است، همراه با آلایندگی که کشورهایی مانند چین با روش کوره بلند انجام می‌‌‌دهند، مساله‌‌‌ای ندارد؛ اما مشابه بسیاری از کشورها که شروع به تولید انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر کرده‌‌‌اند، یکی از برنامه‌‌‌هایی که شرکت‌های فولادی سازمان آغاز کرده‌‌‌اند، ایجاد نیروگاه‌‌‌های تجدپذیر خورشیدی و بادی است که بخشی از تامین انرژی خود را از طریق این نیروگاه‌‌‌ها تامین کنند تا به فولاد سبز کمک کنند؛ البته به موازات این موضوع روی بحث فناوری هیدروژن پاک و فولاد سبز نیز کار می‌‌‌کنیم، اما تا رسیدن به آن مرحله فاصله بسیار داریم. هرچند خود شرکت‌ها برنامه‌‌‌های متعددی را برای تولید فولاد سبز به کار گرفته‌‌‌اند، به گونه‌‌‌ای که مطمئن هستیم که پس از سال ۲۰۳۰ میلادی بازاری را از دست نخواهیم داد.

سند عناصر حیاتی و راهبردی

معاون برنامه‌‌‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو در ادامه خاطرنشان کرد: ‌‌‌ ما در سازمان ایمیدرو سندی با عنوان سند عناصر حیاتی و راهبردی را تدوین کرده‌‌‌ایم. این سند مجموعه عناصری – به غیر از فلزات اساسی مانند آهن، مس، آلومینیوم، سرب و روی و طلا - که صنایع و اقتصاد آینده کشور که به آن وابسته هستند را دسته‌‌‌بندی کرده است؛ این عناصر شامل لیتیوم، منگنز، کروم و کبالت است. در این سند اولیه، اولویت‌‌‌های اکتشافی سازمان متمرکز بر فلزات اساسی و این عناصر است و روی اکتشاف، دانش فنی و فناوری و استحصال این عناصر کار می‌‌‌کنیم که ظرف چند سال آینده به نتایج خوبی دست پیدا خواهیم کرد.

توسعه مناطق انرژی‌‌‌بر

خلوصی در ادامه با اشاره به مناطق اقتصادی انرژی‌‌‌بر عنوان کرد: سازمان ایمیدرو دو منطقه اقتصادی انرژی‌‌‌بر، یکی منطقه انرژی‌‌‌بر پارسیان و دیگری منطقه انرژی‌‌‌بر خلیج‌‌‌فارس را در اختیار دارد. در این مناطق طرح‌‌‌های زیرساختی بسیاری تعریف شده‌‌‌اند. در منطقه ویژه مکران طرح‌‌‌های توسعه زنجیره فولاد تعریف شده که یکی از این طرح‌‌‌ها، طرح احیای مستقیم ۱.۶ میلیون تنی است که سال آینده به بهره‌‌‌برداری می‌‌‌رسد؛ همچنین یک واحد پایین‌‌‌دست فولادی تعریف کرده‌‌‌ایم که عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/39kxvo