جمعه 11 اسفند 1402 - 01 Mar 2024
کد خبر: 35922
تاریخ انتشار: 1402/11/15 08:45

توسعه توليد لازمه‌ای برای ایران

محمد رستمی صفا فعال صنعتی
توسعه توليد لازمه‌ای برای ایران

توليد به عنوان يكي از مولفه‌های مهم رشد اقتصادی در کشورهای مختلف جهان، باعث ايجاد ارزش‌افزوده و درآمدزايی برای دولت‌ها می‌شود.
 نتايج حاصل از بررسی توليد در كشورهای توسعه‌يافته، حاکی از آن است که اين کشورها نه تنها با رونق و توسعه توليد انواع محصولات، بازارهای جهانی را در دست گرفته‌اند بلکه از اين طريق، سياست‌های خود را در زمينه‌ اقتصادی به ديگر كشورها تحميل کرده‌اند.
 طی ساليان اخير، توليد در کشور ما به واسطه تاکيد بر اهميت اين مهم در رونق بخش‌های مختلف، با پيشرفت قابل توجهی همراه بوده است اما در اين بين، بنگاه‌های صنعتي و توليدی علي‌رغم تاکيد بر حمايت از توليد، با چالش‌ها و موانعی مواجه شده‌اند که مسير رشد و توسعه آن‌ها را ناهموار ساخته است.  
گروه صنعتی صفا ضمن برخورداری از بیش از ۶ دهه تجربه تولید در صنعت کشور، به موفقیت‌های فراوانی طی سالیان حضور خود در این عرصه  به خودکفایی، اشتغال‌زایی و کارآفرینی دست یافته است که از جمله آن‌ها می‌توان به خودکفایی در صنعت پروفیل، صنعت لوله و صنعت نوشت‌افزار اشاره کرد که به کسب تندیس کارآفرین برتر از هشمین جشنواره ملی انتخاب چهره‌های برتر حوزه کارآفرینی و کارفرمایی در سال  ۱۳۹۸، کسب لوح و تندیس واحد برتر تولیدی در گروه محصولات فلزی فابریکی از هجدهمین جشنواره تولید ملی؛ افتخار ملی در سال ۱۳۹۹، دریافت تندیس زرین و لوح تقدیر از سومین جشنواره تجلیل از سازندگان و دست‌اندرکاران صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، کسب رتبه شرکت برتر در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران و… اشاره کرد.
 به طور کلی ما نگاه ویژه‌ای به مقوله تولید، سودآوری و ایجاد اشتغال پایدار در سراسر کشور طی این سال‌ها داشته‌ایم و در تلاش هستیم ضمن به‌کارگیری نیروی انسانی جوان، متعهد و متخصص و همچنین دانش و تکنولوژی روز تولید در کارخانجات مختلف، روزبه‌روز بر سرعت خود در مسیر پیشرفت و توسعه بیفزاییم.
ما علاوه بر تامین بازار نیاز داخلی به محصولات تولیدی خود، حضور موثر و چشمگیری در بازارهای صادراتی و بین‌المللی طی سالیان فعالیت خود داشته است.
 در همین راستا، محصولات تولیدی ما شامل لوله‌های سیاه و گالوانیزه، لوله‌های آب و گاز شبکه انتقال و توزیع، لوله و پروفیل صنعتی و ساختمانی به کشورهای اروپایی، خاورمیانه و حوزه CIS صادر می‌شود.
 یکی از مهم‌ترین معضلاتی که در حال حاضر فعالان صنعتی و بخش خصوصی کشور با آن مواجهند، عدم همکاری مناسب نهادهای قانون‌گذار و بالادستی در بخش‌های مختلف به ویژه تامین منابع مالی و صادرات است.
 در این میان، برخی قانون‌گذاری‌ها و همچنین مقررات و دستورالعمل‌های بانکی کشور، نه ‌تنها زمینه لازم برای تسهیل فعالیت صنایع را ایجاد نکرده است بلکه عواملی همچون نرخ‌های بالای تامین مالی و شرایط بازگشت تسهیلات بانکی، به موانعی بزرگ پیش روی فعالان بخش خصوصی کشور تبدیل شده و در نهایت منجر به افزایش هزینه‌ها، کاهش سودآوری و عدم تامین نقدینگی کافی در بنگاه‌های اقتصادی شده است؛ در حالی که نام‌گذاری سالیان گذشته همواره بر پایه حمایت از تولید بوده اما معضلات فوق، رشد تولید و توسعه پایدار در بخش صنعت را با چالش مواجه کرده است.
 در چنین شرایطی، ضرورت همکاری روزافزون میان دولت، فعالان بخش خصوصی و  نهادهای بانکی و مالی بیش از پیش احساس می‌شود تا در نهایت شرایط لازم برای توسعه و رونق تولید در بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور فراهم شود.
در راستای توسعه و افزایش ظرفیت تولید و کسب سهم بیشتر از بازار، پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای عظیمی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم که از جمله آن‌ها می‌توان به دو پروژه احداث واحدهای نورد سبک با ظرفیت تولید سالانه چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول و نورد سنگین با ظرفیت تولید سالانه هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول در شهرستان ساوه اشاره کرد.
لازم به ذکر است که این دو پروژه، زمینه اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از چهار هزار نفر را فراهم خواهد کرد.
 احداث واحد تولید لوله‌های بدون درز در راستای تنوع‌بخشی به سبد محصولات و همچنین ارتقای کمی و کیفی تولید، از دیگر طرح‌های توسعه‌ای مجموعه به شمار می‌آید.
 این محصول به دو روش گرم و TCM (سیستم سه غلتکی) طبق استانداردهای (API 5L) و (API 5CT) در دو خط مجزا و با به‌کارگیری دانش و تکنولوژی روز دنیا تولید خواهد شد و در تلاش هستیم نیاز صنایع نفت و گاز کشور به واردات این محصول استراتژیک را برطرف کنیم.
 سه پروژه مجتمع صنعتی نورد و لوله هرمز، صفا خودرو دیزل و صفا موتور، از دیگر پروژه‌های توسعه‌ای ما به شمار می‌آیند که طی سالیان آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.
هم‌اکنون پروژه نورد و لوله هرمز، به تدریج در پنج فاز در بندرعباس در حال اجراست که ماشین‌آلات آن خریداری شده و اقدامات لازم جهت راه‌اندازی بزرگ‌ترین خطوط تولید فولاد در خاورمیانه با اشتغال‌زایی بیش از پنج هزار و ۴۰۰ نفر در حال انجام است؛ در فاز اول این کارخانجات، خط تولید استنیلس استیل (Stainless Steel) در حال پیگیری و انجام است؛ ضمن اینکه طرح‌های توسعه دیگر همچون صفا خودرو دیزل (تولید خودروی تجاری باری و مسافری) و صفا موتور (تولید خودروی سواری) در دست اقدام است و در تلاش هستیم حضوری مثبت و اثرگذار در صنعت خودوروی کشور داشته باشیم.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/4yjbvy