شنبه 12 اسفند 1402 - 02 Mar 2024
کد خبر: 34946
تاریخ انتشار: 1402/09/08 09:17

شناسایی ایده های نوآورانه در ۱۰ محور فناورانه در برنامه چهارمین جشنواره اینوماین

مدیر ایمینو و دبیر جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی ( اینوماین) اعلام کرد: در چهارمین جشنواره اینوماین، شناسایی ایده های نوآورانه در ۱۰ محور فناورانه را در برنامه داریم.
شناسایی ایده های نوآورانه در ۱۰ محور فناورانه در برنامه چهارمین جشنواره اینوماین

به گزارش روزگار معدن از روابط عمومی ایمیدرو، مجید وفایی فرد امروز در نشست خبری با بیان این مطلب، اظهار داشت: برای شناسایی ایده های نوآورانه، برگزاری تورهای فناورانه در مجتمع های معدنی و صنعتی، برگزاری مسابقه ایده و رویدادهای همرسانی بازیگران اکوسیستم نوآوری بخش معدن و صنایع معدنی (شامل استارت اپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها و سایر بازیگران)، در برنامه است.

وی ادامه داد: همچنین، ارائه نیازهای فناورانه شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و معادن و مجتمع ها، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی، زیست بوم دانش‌بنیان را در بخش معدن و صنایع معدنی در دستور کار داریم.

طراحی جایزه سرآمدان نوآوری و فناوری معدن و صنایع معدنی

دبیر چهارمین جشنواره اینوماین با اشاره به اهمیت ورود طرح های نوآورانه در صنعت و کاهش ارزبری بیان داشت: طی سال های اخیر، اقدامات مناسبی در زمینه بومی سازی انجام شده، اما بخش معدن نیازمند ایده های جدید و شناسایی راهکارهای نوآورانه است.

وی افزود: از جمله رویکردهای جدید در این دوره از جشنواره، طراحی جایزه سرآمدان نوآوری و فناوری معدن و صنایع معدنی با هدف ترغیب شرکت های نوپا به سوی خلاقیت و نوآوری، رشد مالی و ارتقای بهره وری شرکت ها با به کارگیری فناوری های نوین و ایجاد فرصت رشد و یادگیری از رهبران نوآوری در فازهای مختلف اجرایی است. این جایزه، طراحی شده و از دوره های بعدی به ایده پردازان اعطا می شود.

توجه سه دوره قبلی اینوماین به تولیدکنندگان

دبیر چهارمین جشنواره اینوماین با اشاره به دستاوردهای سه دوره پیشین این جشنواره گفت: با توجه به اهمیت ارتقای سهم توسعه فناوری و افزایش رقابت پذیری در معدن و صنایع معدنی و تعامل تمامی ارکان نوآوری در آن، جشنواره اینوماین در سه دوره پیشین توانست علاوه بر مخاطبان دانشگاهی، شرکت‌های تولیدی و بهره‌بردار معدن و صنایع معدنی نیز را هدفگذاری کند.

وی ادامه داد: غالب ایده‌های دانشگاهی متمرکز بر کاربرد فناوری‌های نوین فاوا، نانو و بایو و جنبه‌های نرم مدیریتی در معدن و صنایع معدنی و اغلب ایده‌های شرکت‌ها، حول بهبودهای فرآیندی و تجهیزات نوین بوده است.

حمایت صد درصدی ایمینو از طرح های نوآوران

دبیر جشنواره اینوماین با بیان اینکه تنها ۵ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در حوزه معدن فعال هستند، افزود: ایمینو در 3 سال گذشته تلاش کرده با تسهیل گری، هم آواسازی، به هم‌رسانی، تنوع بخشی و تقویت کنندگی از ۸۲ شرکت دانش بنیان و ۲۸ استارتاپ حمایت کند.

وی افزود: در این راستا، ایمینو تاکنون ۷ رویداد همرسانی دایان، ۶ تور فناورانه و ۳۲ دوره آموزشی برگزار کرده است و با تکیه بر این اقدامات، چهارمین دوره جشنواره‌ اینوماین نیز برگزار خواهد شد.

وفایی فرد با اشاره به اهمیت تشکیل یک CVC معدنی و آیین نامه مستقل حمایت از ایده های ارزش آفرین و کسب و کارهای نوپای بخش معدن و صنایع معدنی اعلاکرد: ایمیدرو آمادگی صد درصد برای حمایت از طرح های نوآوران و نخبگان کشور را دارد و می توان با انعکاس این رویداد در رسانه ها، ایده پردازی و استفاده از پتانسیل های بخش نوآورانه در داخل و خارج از کشور را تقویت کرد.

حفظ مالکیت معنوی ایده های نوآورانه در جشنواره اینوماین

از سوی دیگر ضیاءالدین شفایی تنکابنی، رئیس موسسه یونیدرو و دبیر علمی جشنواره اینوماین در این نشست با اشاره به مهمترین اهداف سه دوره پیشین مطرح کرد: در سه دوره قبلی، تلاش ما آگاه سازی اکوسیستم نوآوری معدن و صنایع معدنی، جلوگیری از رقابت های درون خوشه ها و تغییر رویه های واحدهای معدنی با استفاده از رویکرد نوآوری باز بوده است.وی ادامه داد: در هر دوره، ایده ها واضح تر مطرح شده و اینوماین بالغ تر شده است. در چهارمین دوره نیز یونیدرو به عنوان موسسه پژوهشی مشترک ایمیدرو و دانشگاه تهران بخش داوری ایده ها را برعهده دارد.

شفایی تنکابنی با تاکید بر حفظ مالکیت معنوی ایده های نوآورانه و محرمانه بودن ایده های جذب شده در جشنواره، گفت: اینوماین به دنبال فراهم کردن بستر رشد و ایجاد انگیزه برای صاحبان ایده های نوآورانه و خلاق از طریق ترویج و تجهیز ملزومات نوآوری و کمک به تجاری سازی این ایده ها در هر سطحی از رشد است و تلاش دارد فرصت‌های همکاری و همرسانی شرکت های دانش بنیان و صاحبان کسب و کار به معادن را ایجاد کند.

وی افزود: ایده پردازان می‌توانند ایده‌های خود را بدون نگرانی در آدرس اعلام شده (به نشانی www.inomine.ir) ثبت کنند. با بررسی سطح آمادگی و سپس فرآیند تولید، دستیابی به فناوری یا نوآوری را مد نظر قرار می‌دهیم. نسل جدید باید با راه اندازی کسب و کارهای نوآورانه آشنا شود تا بتوانند در زیست بوم نوآوری فعالیت داشته باشند که ما بستر آموزش و پرورش ایده ها تا رسیدن به یک کسب و کار را فراهم کرده ایم.

نوآوری لازمه رقابت پذیری و توسعه پایدار است

احمدرضا صیادی، رئیس انجمن مهندسی معدن ایران و عضو شورای سیاستگذاری چهارمین جشنواره اینوماین در ادامه این نشست مطرح کرد: رقابت پذیری و توسعه پایدار، 2 رکن اصلی جهانی در توسعه صنایع کشورها محسوب می شود و اگر بخواهیم صنعت معدنکاری را با این 2 اصل همراه کنیم بدون شک، نوآوری نقش پررنگی دارد.

وی ادامه داد: سیاست های حمایتی از طرح های نوآورانه در دهه های قبل کمتر بوده و خوشبختانه جامعه دانشگاهی متوجه این خلا شده اند و سعی می شود پل ارتباطی میان دانشگاه، صنعت و نوآوری تقویت شود.

صیادی با بیان اینکه ایمیدرو با حمایت مادی و معنوی از جامعه نوآوران، راهگشای جامعه نوآور در عرصه معدن است، گفت: جشنواره هایی مانند اینوماین به ترویج فرهنگ خلاقیت و نوآوری کمک می کند. همچنین، در زنجیره ارزش ایده تا محصول می تواند صاحبان ایده را یاری سازد.

وی ادامه داد: ایمیدرو با توجه به ماموریتی که در آبادانی و رشد بخش معدن و صنایع معدنی دارد، تلاش می کند با شناسایی و جذب طرح های نوآورانه، زمینه حمایت از طرح‌های نوآوران و نخبگان کشور را فراهم کند. انجمن مذکور نیز به عنوان تنها انجمن علمی مهندسی که در عرصه معدن فعال است، در 3 دوره قبل به برگزاری کیفی جشنواره کمک کرده و در چهارمین دوره همپوشانی خواهد داشت.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/4yj7rj