شنبه 12 اسفند 1402 - 02 Mar 2024
کد خبر: 34914
تاریخ انتشار: 1402/09/07 13:56

تولید نانو کاتالیست‌های استراتژیک بر پایه فلزات گرانبها

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان بر پایه فلزات گرانبها، کاتالیست‌هایی را به تولید رساندند که با کاربرد فناوری نانو موجب کاهش قیمت این محصول استراتژیک شده است.
تولید نانو کاتالیست‌های استراتژیک بر پایه فلزات گرانبها

به گزارش روزگار معدن علیرضا رضایی، رئیس هیات مدیره این شرکت در حاشیه رونمایی از دو کاتالیست در جمع خبرنگاران، گفت: زمینه تحقیقاتی این شرکت تولید کاتالیست‌های حاوی فلزات گرانبهاست که در تولیدات شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه محصولات ما در ۱۰۰ میلیون دلار صادرات و مصارف محصولات پتروشیمی‌ها در کشور مؤثر است و افزود: در این میان محصولات این شرکت به عنوان محصولات استراتژیک محسوب می‌شوند.

رضایی با اشاره به رونمایی از برخی از دستاوردهای این شرکت، خاطر نشان کرد: تولید کاتالیست اتیلن اکساید برای پتروشیمی‌های مروارید، مارون و اراک و بوشهر، تولید کاتالیست‌های استیلن کانورتور برای پتروشیمی گچسار و امیرکبیر، ایلام و آریا ساسول، کاتالیست ایزومریزاسیون زاییلن‌ها و اتیل بنزن برای پتروشیمی بوعلی سینا کاربردی شده است.

عضو هیات مدیره این شرکت در خصوص کاربردهای این کاتالیست‌ها یادآور شد: کاتالیست اتیلن اکساید برای تبدیل اتیلن به اتیلن اکساید و به عنوان ماده اولیه اتیلن گلایکول‌ها به شمار می‌رود. 

وی اضافه کرد: این کاتالیست‌ها تاکنون در کشور نبوده و وارد می‌شده‌اند.

رضایی ظرفیت تولید کاتالیست اتیلن اکساید در این شرکت را ۵۰۰ تن در سال ذکر کرد و گفت: مجموع ظرفیت تولید سایر کاتالیست‌ها ۵ هزار تن در سال است و ما قادر به تامین نیاز سالیانه پتروشیمی‌ها به این کاتالیست‌های استراتژیک هستیم.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/3nr8go