چهارشنبه 08 آذر 1402 - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار: 1402/06/27 06:30
کد خبر: 32533

قیمت پلاتین در افریقا جنوبی افزایش می‌یابد

قطع برق و اعتصابات حمل‌ونقل مانع از استخراج پلاتین در بزرگترین تولیدکننده جهان شده است. به گزارش «روزگار معدن»، نرخ پلاتین در بحبوحه نگرانی‌ها از کمبود فلز در آینده افزایش یافته است.

نگرانی‌ها ناشی از مشکلات معدن در افریقای جنوبی، بزرگترین تولیدکننده پلاتین در جهان است. معدنچیان کاهش ۱۵ درصدی تولید را در نتیجه قطعی مداوم برق در کشور پیش‌بینی کرده اند، جایی که ۷۵ درصد پلاتین جهان استخراج می‌شود.

این فلز که در مبدل‌های کاتالیزوری خودروها استفاده می‌شود، پس از پیش‌بینی کمبود این ماده، به بالاترین نرخ ۱۳ ماهه رسید. سوکی کوپر، تحلیلگر استاندارد چارترد، می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم امسال نخستین سال کسری سریال در بازار پلاتین است».

قطع برق در افریقای جنوبی به دلیل کمبود ظرفیت تولید همچنان مکرر است. این باعث چندین دوره خاموشی‌های معمول در ماه‌های اخیر شده است که در ماه فوریه "وضعیت فاجعه" اعلام شد. اقدامات متعددی با هدف دور کردن نسل از ناوگان نیروگاه‌های زغال سنگ قدیمی کشور به سمت منابع انرژی قابل اطمینان تر انجام شده است.

تا آن زمان، خاموشی‌ها همچنان بر توانایی شرکت‌ها در استخراج معادن تأثیر می‌گذارد. معادن عمیق پلاتین نیاز به تنظیم نور و دما دارند در حالی که نوسانات برق می‌تواند تجهیزات حیاتی را تحت فشار قرار دهد. بسیاری از معادن به منظور کاهش تنش در شبکه برق شکننده، کارخانه‌های ذوب را در سطوح کاهش یافته اجرا می‌کنند.

غول معدنی آنگلو امریکن همه این دلایل را در توضیح کاهش ۲۵ درصدی تولید پلاتین خود در سال ۲۰۲۲ ذکر کرد. این شرکت همچنین برآوردهای تولید خود را برای سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ با سطوح مشابه کاهش داد که نشان دهنده انتظار این کاهش در تولید پلاتین است. در کشور یک روند پایدار باشد.

در همان زمان، اپراتور ملی ریلی Transnet SOC درگیر اختلافات داخلی بود که صادرات مواد معدنی را مختل می‌کرد. در ماه اکتبر، کارگران Transnet دست به اعتصاب زدند و شرکت را مجبور به اعلام فورس ماژور در مسیر حمل‌ونقل معدن کومبا کردند. آنگلو آمریکن، که سایت کومبا را اداره می‌کند، هزینه تولیدی اعتصاب ۱۱ روزه را ۸۰۰۰۰۰ تن سنگ معدن تخمین زد. همچنین تأثیر آن بر صادرات ۱۲۰۰۰۰ تن در روز در طول اعتصاب برآورد شده است. در مجموع، این شرکت اعلام کرد که بیش از ۵۴۰ میلیون دلار از ذخایر بعدی را از دست داده است. این امر باعث شده است که این شرکت تولید پیش‌بینی‌شده خود از تمام مواد معدنی کشور را برای سال ۲۰۲۳ کاهش دهد.

دومینیک بارتون، رئیس این شرکت، گفت که ریوتینتو با مسئولیت محدود تحت فشار شدید دولت ایالات متحده برای توسعه پروژه مس رزولوشن خود در ایالات متحده است، با توجه به مسی که دارای یک چهارم کل ذخایر ایالات متحده است.

به گزارش «روزگارمعدن»، مس برای انتقال به انرژی سبز حیاتی است، اما این پروژه در آریزونا با مخالفت تمام شوراهای قبیله‌ای ایالت، از جمله سان کارلوس آپاچی مواجه می‌شود، زیرا این پروژه یک میراث با اهمیت مذهبی را از بین می‌برد. ریوتینتو متعهد شده است که از اصول سازمان ملل متحد پیروی کند که مستلزم رضایت کامل گروه‌های بومی برای استخراج معادن در زمین‌های سنتی در پی تخریب پناهگاه‌های سنگی مهم در استرالیای غربی برای معدن سنگ آهن در سال ۲۰۲۰ است. بارتون در نشست سهامداران استرالیایی ریوتینتو به سهامداران گفت: «ما به دلیل ذخایر مسی که در آنجا وجود دارد، فشار زیادی برای ادامه کار داریم.

بارتون در یک تماس رسانه‌ای پس از این نشست، در حالی که سناتورهای امریکایی به دنبال قرار دادن مس در فهرست مواد معدنی حیاتی ایالات متحده هستند که به پروژه‌های مس اجازه دسترسی به معافیت‌های مالیاتی را می‌دهد، فشار از سوی "بخش هایی از دولت ایالات متحده" وارد می‌شد. یاکوب استاشولم، مدیرعامل شرکت گفت: «ما در حال تعامل هستیم و هیچ نتیجه‌گیری نمی‌کنیم، اما درحال‌حاضر در حال گذراندن یک فرآیند هستیم.این فقط یک موضوع مصوبات دولت نیست، بلکه مسئله این است که ما خودمان را متقاعد کنیم که این کار درست است." سرویس جنگلی ایالات متحده قرار است مبادله زمین بین دولت ایالات متحده و ریوتینتو را تصویب کند که به غول معدنی اجازه می‌دهد تا Resolution را توسعه دهد، اما گروه‌های بومی با انتقال و مالکیت زمین مخالفت می‌کنند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/3gkpjx