پنج‌شنبه 24 خرداد 1403 - 13 Jun 2024
کد خبر: 37266
تاریخ انتشار: 1403/03/22 06:03

استراتژی جدید استرالیا در حوزه مواد معدنی حیاتی

بیل جانستون - وزیر معادن و نفت ایالت استرالیای غربی
استراتژی جدید استرالیا در حوزه مواد معدنی حیاتی

درست از زمانی که ایالت استرالیای غربی طرح استراتژی صنعت باتری خود را در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرد، تمرکز خود را استخراج مواد معدنی حیاتی مانند لیتیوم و نیکل و ایجاد ارزش افزوده در زنجیره تامین تولید باتری‌ها از طریق افزایش مقدار تولید هیدروکسید لیتیوم قرار داد.
در حال حاضر دو واحد تولید هیدروکسید لیتیوم، در حال فعالیت و یک واحد تولید دیگر در ایالت استرالیای غربی، در دست ساخت قرار دارد. اخیرا شرکت معدنی «BHP» یک واحد تولید سولفات نیکل را در پالایشگاه فعلی خود راه‌اندازی کرده است. به علاوه، برخی شرکت‌های دیگر در این ایالت پروژه‌هایی برای تولید نیکل، کبالت، گرافیت و آلومینا با خلوص بالا در صنایع میان‌دستی در دست اجرا دارند. این نهاد در حال همکاری با تعدادی از فعالان این بخش در زمینه تولید مواد واسطه فعال کاتدی (pCAM) است و هنگامی که تولید این مواد واسطه به نقطه مورد نظر رسید، می‌توان در رابطه با راه‌اندازی واحدهای تولید مواد فعال کاتدی بحث و مذاکره کرد.
گفتنی است مواد فعال کاتدی (CAM)، یک ماده اولیه حیاتی در تولید باتری است که حدود ۴۰ درصد از هزینه تولید سلول باتری را به خود اختصاص می‌دهد. در حال حاضر، فرآوری تولید مواد فعال کاتدی (CAM) و مواد واسطه فعال کاتدی (pCAM) در آسیا متمرکز شده است اما برخی شرکت‌ها در تلاش هستند تا ظرفیت‌های جدید دیگری را در سایر منطق دنیا راه‌اندازی کنند.
در اوایل سال جاری میلادی، شرکت «IGO Limited»، شرکت «Wyloo Metals» و یک شرکت تولیدکننده باتری، مجوز ساخت واحد مواد واسطه فعال کاتدی (pCAM) در تولید باتری را در منطقه صنعتی استراتژیک «Kwinana-Rockingham» در ایالت استرالیای غربی دریافت کردند. پیش‌بینی می‌شود فاز مطالعات امکان‌سنجی در این پروژه در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ آغاز شود.در همین حال، شرکت «Pure Battery Technologies» در فاز مطالعات امکان‌سنجی به منظور احداث یک واحد مواد واسطه فعال کاتدی (pCAM) در منطقه «Kalgoorlie-Coolgardie» در ایالت استرالیای غربی قرار دارد. اگرچه ممکن است ساخت ابرکارخانه‌های تولید باتری در آینده نزدیک در این ایالت در دستور کار نباشد اما با توجه به کمبود فعلی کارخانه‌های تولید خودرو در کشور استرالیا، می‌توان به ادامه این روند در زنجیره تامین صنایع پایین‌دستی ایالت استرالیای غربی با دید واقع‌بینانه‌تر نگریست. اگر شرکتی بخواهد یک کارخانه تولید باتری در ایالت استرالیای غربی تاسیس کند، این اقدام وی با استقبال مواجه خواهد شد اما مطمئنا با چالش تامین مواد اولیه از چین در این زمینه مواجه خواهد شد.در حال حاضر تمرکز این ایالت بر روی مراحل اولیه و بخش میانی زنجیره تامین باتری است؛ اگرچه در آینده تمرکز ما بر این بخش افزایش خواهد یافت اما آنطور که به نظر می‌رسد، این ایالت مکان مناسبی برای احداث ابرکارخانه‌های تولید باتری نیست. یک راه منطقی برای ریسک‌زدایی زنجیره لجستیک، برخورداری از واحدهای فرآوری متفاوت در چندین مکان مختلف و کاهش جابه‌جایی این مواد اولیه در سراسر جهان به نفع محیط زیست است.در عین حال تجربه ایالت استرالیای غربی در دفع پسماندها در فرایندهای تولید باتری، به عاملی برای راه‌اندازی واحدهای تولید و فرآوری مواد اولیه مورد استفاده در باتری به صورت بومی در این کشور شده است. وی در همین رابطه از توسعه زنجیره تامین مواد معدنی حیاتی در ایالت استرالیای غربی خبر داد اما در خصوص کشورهای مبدا سرمایه‌گذاری در این صنعت اظهار نظری نکرد.ترجیح ما بر این است تا یک سرمایه‌گذار چینی که قصد دارد یک واحد تولید هیدروکسید لیتیوم راه‌اندازی کند، این کار را به جای چین در ایالت استرالیای غربی انجام دهد. وزیر معادن و نفت ایالت استرالیای غربی ضمن اشاره به وجود صنعت فرآوری هیدروکسید لیتیوم بسیار قدرتمند در چین، بیان کرد: بر همین اساس از حضور سرمایه‌گذارن چینی برای ساخت واحدهای فرآوری در این ایالت استقبال می‌کنیم.
تولید عناصر نادر خاکی
اقدامات انجام شده برای توسعه تولید مواد معدنی حیاتی در ایالت استرالیای غربی، به فرآوری و تولید عناصر نادر خاکی نیز کشیده شده است. لازم به ذکر است که از عناصر نادر خاکی، در تولید آهنرباهای به‌کاررفته در تولید موتور خودروهای الکتریکی و سیستم‌های توربین بادی استفاده می‌شود.در حال حاضر چین، بزرگ‌ترین تولیدکننده و فرآوری‌کننده این عناصر در جهان است و کشورهای غربی درصد هستند با توسعه زنجیره تامین مواد اولیه حیاتی بومی، وابستگی خود به چین را کاهش دهند. در حال حاضر دو واحد فرآوری عناصر نادر خاکی با نام «Eneabba» متعلق به شرکت «Iluka Resources» و تاسیسات فرآوری شرکت «Lynas Rare Earths» واقع در شهر کالگورلی در ایالت استرالیای غربی در دست ساخت است؛ اگرچه استخراج عناصر نادر خاکی از قبل در این ایالت وجود داشت.دولت مرکزی استرالیا پس از دیدار آنتونی آلبانیز، نخست وزیر این کشور و جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بر اهمیت توسعه زنجیره‌های تامین عناصر نادر خاکی تاکید کرد. یکی از مزیت‌های این گفت‌وگوها، توافق بر سر راه‌اندازی دو واحد فرآوری عناصر نادر خاکی در استرالیا است که امکان تامین بخشی از نیاز برخی از کشورهای غربی به این عناصر را تامین می‌کند. این موضوع، نشان‌دهنده ایجاد فرصت برای رشد صنعت عناصر نادر خاکی در طول زمان است. در حال حاضر تمام عناصر نادر خاکی استخراج شده در ایالات متحده آمریکا، به عنوان کنسانتره به چین جهت فرآوری صادر می‌شود و سپس به آمریکا بازگردانده می‌شود. در واقع می‌توان فرایند لیچینگ و فروشکست این عناصر را در تاسیسات فرآوری شرکت «Lynas Rare Earths» در استرالیا انجام داد و سپس فرآوری این عناصر را به تاسیسات شهر سادریفت در ایالت تگزاس محول کرد که در نوع خود، یک پیشرفت در توسعه زنجیره این عناصر محسوب می‌شود. همچنین می‌توان از مواد اولیه استخراج شده در استرالیا و آمریکا برای تامین خوراک این واحدهای فرآوری استفاده کرد. وی یادآور شد: تاسیسات فرآوری شرکت «Lynas Rare Earths» در ایالت استرالیای غربی تقریبا آماده بهر‌برداری است و تاسیسات شرکت «Iluka Resources» در مرحله ساخت قرار دارد.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/2rbrry