پنج‌شنبه 10 اسفند 1402 - 29 Feb 2024
کد خبر: 34877
تاریخ انتشار: 1402/09/06 07:07

پایان فسیلی ها

مهدی کاوه‌ای خبرنگار
پایان فسیلی ها

عقب‌نشینی از استفاده از سوخت‌های فسیلی و پایان آن‌ها یکی از چالش‌های بزرگ امروز جامعه جهانی است. سوخت‌های فسیلی، شامل نفت، گاز طبیعی و ذغال سنگ، به مدت بسیار طولانی به عنوان منبع اصلی انرژی برای تولید برق، حمل و نقل، گرمایش و صنایع استفاده شده‌اند. اما استفاده بی‌رویه از این سوخت‌ها منجر به مشکلات جدی برای محیط زیست و تغییرات اقلیمی شده است.یکی از مشکلات اصلی استفاده از سوخت‌های فسیلی، انتشار گازهای گلخانه‌ای به جو و افزایش اثرات گرمایش جهانی است. این گازها مانند دی‌اکسید کربن، متان و نیتروژن اکسید، باعث انباشت حرارت در جو زمین می‌شوند و منجر به افزایش دمای سیاره می‌گردند. این تغییرات اقلیمی عواقب جبران‌ناپذیری برای طبیعت، حیات وحش، منابع آب، کشاورزی و سلامت انسان‌ها دارند.به علاوه، تولید سوخت‌های فسیلی باعث آلودگی هوا و آب، ازدیاد آلودگی صوتی و از بین رفتن بسیاری از منابع طبیعی می‌شود. استخراج نفت و گاز طبیعی با خود آثار نامطلوبی بر روی مناطق زیست‌بوم‌ها و جوامع محلی دارد. همچنین، حوادث ناگواری مانند آب‌رسانی نفتی و انفجارهای معادن ذغال سنگ زندگی و محیط زیست انسان‌ها را تهدید می‌کنند.با توجه به این چالش‌ها، جوامع جهانی به دنبال راهکارهای جایگزین و پایدار برای تأمین انرژی هستند. استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی، باد، آب، هیدروژن و انرژی دریایی به عنوان جایگزین‌های مناسب برای سوخت‌های فسیلی مطرح شده است. این منابع انرژی تمیزتر هستند و تولید آن‌ها باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و تغییرات اقلیمی می‌شود.به‌طور کلی، پایان سوخت‌های فسیلی و استبدال آن‌ها با منابع انرژی تجدیدپذیر، یک گام مهم در جهت حفظ محیط زیست، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مبارزه با تغییرات اقلیمی است. اما این تحول نیازمند تلاش جهانی، سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه فناوری‌های جدید، سیاست‌های حمایتی و همکاری بین کشورها است.در برخی مناطق جهان، قدم‌هایی برای کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی وجود دارد. مثلاً برخی کشورها برنامه‌ها و سیاست‌هایی را برای ترغیب به استفاده از خودروهای الکتریکی و تولید برق از منابع تجدیدپذیر، مانند نیروگاه‌های خورشیدی و بادی، اجرا کرده‌اند. همچنین، سرمایه‌گذاری در توسعه تکنولوژی‌هایی مانند باتری‌های قابل شارژ، سلول‌های خورشیدی با کارایی بالا و سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی، از اهمیت بالایی برخوردار است.علاوه بر این، توجه به افزایش کاربرد انرژی‌های تمیز و محیط زیستی در صنایع دیگر نیز ضروری است. مثلاً در بخش حمل و نقل، ترویج استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی، توسعه سیستم‌های حمل و نقل عمومی پاک و استفاده از سوخت‌های تمیزتر مانند هیدروژن، می‌تواند به کاهش انتشار آلاینده‌ها و اعتماد به‌نفس افراد در استفاده از حمل و نقل عمومی کمک کند.با توجه به اهمیت موضوع، همکاری بین کشورها و تشکیل توافقات بین‌المللی نیز ضروری است. توافقنامه پاریس در قالب موافقتنامه تغییرات آب‌وهوایی جهانی، که توسط بیش از ۱۹۰ کشور امضا شده است، هدف تعیین تدابیر قابل قبول در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و تطبیق با تغییرات آب و هوا را دارد. جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی یکی از چالش‌های اصلی جامعه جهانی است که به منظور کاهش تأثیرات آنها بر محیط زیست و تغییرات اقلیمی، انجام می‌شود. در ادامه، به برخی از جایگزین‌های ممکن برای سوخت‌های فسیلی اشاره می‌کنیم:
انرژی خورشیدی: استفاده از انرژی خورشیدی، یکی از پرمنابع و پاکترین منابع انرژی در دسترس است. پنل‌های خورشیدی تبدیل انرژی نور خورشید به برق را فراهم می‌کنند و برای تأمین برق در خانه‌ها، ساختمان‌ها و نیروگاه‌ها استفاده می‌شوند.
انرژی بادی: توربین‌های بادی انرژی حاصل از باد را به برق تبدیل می‌کنند. مناطق با بادهای قوی مکان‌های مناسبی برای نصب توربین‌های بادی هستند. این فناوری در سطح بزرگ در نیروگاه‌های بادی استفاده می‌شود و به عنوان منبع اصلی برق‌رسانی به شبکه برق استفاده می‌شود.
انرژی هیدروژن: هیدروژن به عنوان یک سوخت تمیز شناخته می‌شود. با استفاده از فناوری الکترولیز آب، هیدروژن تولید می‌شود و می‌تواند به عنوان یک سوخت برای خودروهای هیدروژنی، سیستم‌های تولید برق و سایر استفاده‌های صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مزایای هیدروژن این است که در عملیات سوخت‌دهی تنها آب را تولید می‌کند.
انرژی بیوماس: بیوماس شامل استفاده از مواد آلی زنده مانند چوب، پسماندها، کشتارگاه‌ها و مواد آلی دیگر است. با سوخت‌دهی این مواد، برق و حرارت تولید می‌شود. این روش به عنوان یک جایگزین پایدار برای سوخت‌های فسیلی در تأمین انرژی استفاده می‌شود.
انرژی هسته‌ای: تولید برق از طریق فرآیند هسته‌ای، از جمله گزینه‌های جایگزین برای سوخت‌های فسیلی است. نیروگاه‌های هسته‌ای با استفاده از فرآیند هسته‌ای همچون تجزیه هسته‌ی سنگین، انرژی برق تولید می‌کنند.با توجه به استفاده از سوخت‌های فسیلی، در سال ۲۰۱۴، انتشار CO2 ایران ۶۰۲ میلیون تن بوده و این کشور را دهمین تولیدکننده گاز CO2 در جهان کرده‌است. بخش انرژی کشور، ۳۳ درصد از انتشار CO2 در ایران را تشکیل می‌دهد. در این راستا، بر اساس برنامه پنج ساله ششم توسعه ایران، کشور قصد دارد تا پنج سال آینده ۵۰۰۰ مگاوات انرژی با استفاده از انرژی‌‌های پاک تولید کند. علاوه بر این، این طرح ترویج انرژی پاک در ایران را به‌منظور اطمینان از تأثیر کمتر زیست‌محیطی بر بخش انرژی کشور پیش‌بینی می‌کند.
توسعه انرژی پاک در ایران باعث بهبود امنیت انرژی، کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی و تأمین نیاز برق داخلی است. علاوه بر این، این کشور امیدوار است که به یک قطب انرژی تبدیل شود که بتواند برق مازاد بر صادرات را به کشورهای همسایه صادر کند.
 علاوه بر این، توسعه انرژی‌ های پاک در ایران برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش است، زیرا تأمین منابع مالی برای ساخت نیروگاه در ایران بزرگ‌ترین چالش است.
این کشور اهداف سرمایه‌گذاری ۶۰ میلیارد دلاری را تا سال ۲۰۲۵ تعیین کرده است که با وجود تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای بسیار بلندپروازانه به نظر می‌رسد.
در نهایت، پایان سوخت‌های فسیلی بهبود قابل توجهی را در کیفیت هوای تنفسی، حفظ تنوع زیستی، حفظ منابع طبیعی و کاهش وابستگی به منابع انرژی خارجی به همراه خواهد داشت.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/2axrgv